כאן תוכלו למצוא את התוכן של כל ההשתלמויות שאני מעביר.

חלק מההשתלמויות הללו יועברו בשנת הלימודים הקרובה באזור הצפון או המרכז.
להשתלמויות במרכז (רעננה)
להשתלמויות בצפון (בן עמי – ליד נהריה)

אם ברצונכם לארגן השתלמות לקולגות או לצוותים, בכל אחד מהנושאים הבאים, אתם מוזמנים לפנות ישירות אלי: 0544355744

כל ההשתלמויות הן בנות 28 ש"א כל אחת

השתלמויות בסיס

(להשתלמויות אלו ניתן להגיע ללא רקע קודם בגישת המובחנות)

 

טיפול זוגי מבוסס מובחנות- יסודות:

ההשתלמות הבסיסית והראשונה בגישה. כוללת בתוכו הבנה מעמיקה של מושג המובחנות והאפשרות להשתמש בו בעבודה זוגית. ההשתלמות תציג את ההבדלים העקרוניים בין טיפול זוגי מבוסס התקשרות ויחסי אובייקט לבין טיפול זוגי מבוסס מובחנות. יוצגו המרכיבים השונים של מובחנות, והאופנים שבהם המטפל יכול לזהות אותם ולדחוף את בני הזוג לקראתם. נעסוק גם בהרחבה בנושא של תחושת עצמי משוקפת ותחושת עצמי איתנה וכיצד ניתן לסייע למטופלים לבנות תחושה עצמית הנובעת מתוכם ולא משיקופי הסביבה. המשתתפים יתרגלו שלל שאלות והתערבויות הדוחפות בני זוג למובחנות גבוהה יותר.

ראויות ואשמה ביחסים זוגיים:

טיפול זוגי מבוסס מובחנות וראויות אינו נטול ערכים ושיפוט. להפך! גישה זו מבחינה בכך שעמוד שדרה מוסרי הוא אבן יסוד ביכולת של בני זוג ליהנות באמת מכל השפע שזוגיות ארוכת טווח יכולה להציע להם. כיצד דוחפים בני זוג לקחת אחריות על עצמם, לשחרר את האשמה המדומה שלהם ולהתבונן בכנות באשמתם האמיתית? אילו שאלות והתערבויות דוחפות בני זוג לפתח יושרה שמתוכה יוכלו לחוש זכאים וראויים לחגוג את הגבריות, הנשיות, החושניות והתשוקה שלהם?

הבסיס הפילוסופי של הטיפול המשפחתי: גרגורי בייטסון, מטורנה וורלה

בסדנא זו נכיר את עבודתו של האנתרופולוג גרגורי בייטסון ושל הביולוגים מטורנה וורלה, שהשפיעו יותר מכל על חשיבתם של המטפלים המשפחתיים הראשונים, היילי, ווטסלאוויק,מינושין, מדאנס, קארל תום וקבוצת מילאנו. דרך בייטסון, מטורנה וורלה, הכירו מטפלים אלה את החשיבה המערכתית-קיברנטית, ומתוך תפיסה זו הם פיתחו את גישותיהם הטיפוליות. בייטסון וחבורתו הכירו לעולם מושגים שהיום שגורים בפי כל, כמו שפת גוף ומסרים כפולים, והיו הראשונים לפתח הבנה לגבי הדינאמיקה המשפחתית במשפחות של סכיזופרנים. מטורנה וורלה עזרו למטפלים להבין מהי קיברנטיקה מדרגה שנייה, כלומר היכולת לראות גם אותנו, המטפלים, כחלק מהמערכת הנוצרת עם המטופלים.

פרויקט מטרה:

פרויקט מטרה הוא מושג שפיתח הפסיכולוג הצרפתי מרק פרצ'ר (Marc Frecher) שמציע שמחלות פיזיות ונפשיות וכן הבחירות המקצועיות והזוגיות שלנו נובעות מצורך עז לתקן את הקשיים הבלתי גמורים של אימהותנו, אבותינו ואבות אבותינו.

כאבי כתפיים, לדוגמא, הם סוג של ניסיון לשאת נטל שההורה לא הצליח לשאת. סכרת היא ניסיון לסייע לאם, המורגשת אצל הילד כמתוקה ורכה, (סוכר) לנצח את האב המורגש כסמכותי מדי (אינסולין). או חישבו על בחירת מקצוע של בונה גשרים כניסיון לגשר בין שתי משפחות מוצא. או על עיסוק באלגברה כניסיון להבין "נעלם" (דודה שאף אחד אינו מדבר עליה) במשוואה משפחתית. 

התיאוריה מחברת בין הסברים ביולוגיים ואבולוציוניים (לדוגמה: סכרת – עודף סוכר הנאגר בגוף כדי לאפשר אנרגיה של עשייה או בריחה מאוחר יותר) לבין הפרשנויות והמשמעות, לעיתים הסמלית, שהאדם נותן לאירועים מסוימים.

בהשתלמות זו נעבוד עם החומרים שהמשתתפים יביאו. ננסה להבין קווי "אופי" בעיתיים, בחירות ומחלות בהקשר המשפחתי הרב דורי. נלמד לראיין את המטופל כדי לדלות חומרים רלוונטיים ונרכוש מספר כלים ליצור שינוי ולתקן בחירות והחלטות בעיתיות.

 

השתלמויות מתקדמות

(בהשתלמויות המתקדמות ניתן להשתתף רק לאחר השתתפות בסדנת הבסיס של טיפול זוגי מבוסס מובחנות)

 

אינטימיות ותשוקה ביחסים ארוכי טווח:

אינטימיות והיחשפות עמוקה, כמו גם תשוקה, מהווים איום על אנשים עם מובחנות לא גבוהה. אנשים אלה, כלומר כולנו, אינם יכולים שלא לחשוש מהיבלעות באחר ומקושי לעמוד מול ההשפעה שלו. ככל שרמת המובחנות בין בני הזוג גדלה, כך גם גדלה היכולת שלהם לטפח אינטימיות רגשית ותשוקה עמוקה בו זמנית. בהשתלמות נעסוק בכל מה שמחבל ביכולת של בני זוג לטפח אינטימיות ותשוקה לאורך זמן ובאופנים שבהם ניתן לטפח מובחנות ובכל להגדיל את עומק התשוקה והאינטימיות האפשריים. יינתנו כלים פרקטיים לעבודה עם שני בני הזוג.

כיצד לצאת ממשולשים?

כשבני זוג אינם מתמודדים עם המתח הזוגי המובנה בתוך יחסים ארוכי טווח, הם פונים תמיד לצד שלישי. הם משלשים את ילדיהם, את המשפחה המורחבת, מאהבים ומאהבות, לתוך המאבק הזוגי ובכך מפחיתים את המתח ביניהם, אך הופכים אותו לכרוני. גם המטפל הזוגי הופך להיות צלע בתוך המשולש, אם לא יבחין בכך ויצליח להישאר במרכז של עצמו. כיצד מסייעים לבני זוג לשחרר אחרים ממשולשים? כיצד מסייעים לבני זוג לצאת ממשולשים שאחרים הכניסו אותם אליהם? כיצד המטפל יכול ללמוד להימלט מהשילוש שבני הזוג ינסו לעשות לו?

האומנות של שאילת שאלות: שאלות מעגליות, רפלקטיביות ומעמתות:

שאלות טובות אינן רק אוספות מידע, הן גם יוצרות מידע, משנות תפיסות ומבנות מחדש את המציאות. בקורס זה נלמד את האומנות של העלאת השערות ובניית שאלות היוצרות שינוי אצל המטופל, הזוג או המשפחה. הקורס כולל היכרות עם סוגים רבים ושונים של שאלות, למידה של העקרונות ואימון בזוגות, תוך כדי הדרכה, בשימוש מדויק ויעיל בשאלות מתערבות.

הטיפול בבגידות בגישה מבוססת מובחנות:

טיפול זוגי מבוסס מובחנות מבחין בכך שבני זוג ברמת מובחנות לא גבוהה מתמרנים האחד את תחושת העצמי של השני בעזרת קיומם של רומנים מחוץ לנישואין. כאשר בני הזוג מעלים את רמת המובחנות שלהם, ה"בוגד" אינו יכול יותר לתמרן את תחושת העצמי המשוקפת של "הנבגד" כיוון שהנבגד אינו מנוהל יותר מהמחוות, המילים או המעשים של בן או בת זוגו. הטיפול בבני זוג מתוך גישה מבוססת מובחנות מקצר באופן חד את חווית הפגיעה והטראומה אצל הנבגד ופונה מיידית לבנייה של מערכת יחסים בוגרת יותר בין בני הזוג. ההשתלמות תציג מספר התערבויות פרובוקטיביות היוצרות, מתחילת המפגשים, אווירה של רצינות, בגרות ואחריות המובילה להתקדמות והתפתחות מהירים יותר של שני בני הזוג לאחר גילוי הרומן.

מניפולציות, שקרים ועונשים ביחסים זוגיים:

לעיתים, מתוך רצון לחבק ולהכיל את קשייהם של המטופלים שלנו, אנו מתעלמים מהיכולת ומהבחירה שלהם להתעלל אחד בשני, וגם בנו המטפלים. בני זוג משתמשים במניפולציות, שקרים ועונשים, הרבה יותר משרוב אנשי המקצוע מוכנים להודות. היכולת של בני זוג לקרא האחד את המיינד של האחר היא עצומה, ורבים מהם עושים שימוש נרחב ביכולת זו כדי להכאיב ולפגוע.

כאשר המטפל הזוגי נעשה ער לכל אלה ומגיב להם במהירות ובחדות, הפגישה הטיפולית תופסת תפנית חדה. המפגש הטיפולי הופך מסוכן יותר, בטוח פחות, ועם זאת, מהיר וממוקד הרבה יותר.

המטרה העיקרית של הסדנה היא להפוך את המטפל למיומן בזיהוי מהיר של מאבקי הכוח והכלים שבני הזוג משתמשים בהם ביחסיהם. מטפלים שעברו את הסדנה דיווחו שהם החלו להשתמש במיומנות שנרכשה בהצלחה מיד בתום הסדנה ושהטיפולים שלהם הפכו אפקטיביים יותר וגם מהנים יותר.