אחריות

למילה אחריות יש מובנים רבים. אנשים משתמשים בה כמילה ננרדפת לתפקיד.  הם אומרים לדוגמא: אני אחראי על כך וכך בבית,  כלומר התפקיד שלי הוא כזה וכזה. רבים משתמשים בה כמילה נרדפת לעול, כמו כשאומרים זאת אחריות כבדה. ורבים אחרים משתמשים במילה אחריות כתחליף לאשמה. כמו ב זאת היתה האחריות שלך לעשות ככה וככה ולא עשית!
אבל הפילוסופים האקזיסטנסיאליסטים הציעו מובן אחר שיש בו גם שחרור גדול ומצד שני גם עומק ואף כובד מסוים.
האקזיסטנסיאליסטים השתמשו במילה אחריות כדי לציין את היכולת שלנו ליצור. לקיחת אחריות היא ההבנה שאנחנו המקור למתרחש. אדם שלוקח אחריות, במובן הזה, מתחיל לתפוס את עצמו כמי שיוצר את חייו. כסופר של סיפור חייו. הוא מפסיק לראות את עצמו כמגיב, כתוצאה, ומתחיל לראות את עצמו כמקור לכל מה שקורה לו. התפיסה הזאת מתרחבת בהמשך לכלול גם את מה שקורה סביבי, את מה שאחרים עושים לי ואף, בסופו של דבר, את מה שאחר עושה לאחר.
מה קורה לאדם שמתחיל לתפוס את עצמו כמקור למה שמתרחש בזוגיות שלו? בתור התחלה הוא מתחיל לתפוס את המחשבות, הרגשות, התגובות וההתנהגויות שהוא נוקט ביחסים כנובעים ממנו. מאוחר יותר הוא מסכים גם לראות את התרומה שלו למה שבן או בת זוגו עושים מולו וגם מול הילדים.
כשאנחנו לוקחים אחריות, במובן הזה, אנחנו מבינים לעומק שיש לנו תרומה לכל מה שמתרחש בזוגיות שלנו. האם הבנה כזו היא משחררת או מכבידה?
ככל הנראה היא גם וגם. מצד אחד, אנחנו מתחילים לתפוס שאיננו יכולים להמלט מההבנה שאנחנו יצרנו ויוצרים גם את הדברים הלא נעימים שמתרחשים בינינו.
ומצד שני, אנחנו מתחילים גם להבין שבכוחנו ליצור בדיוק את הזוגיות שאנחנו רוצים. איננו הקורבנות של בן הזוג שלנו. איננו חייבים לחכות לו או לה עד שהם יבינו משהו, עד שיעשו משהו, עד שישתנו. אנחנו מבינים לעומק שאנחנו יכולים באמת ליצור את האהבה, שיתוף הפעולה, המיניות, התשוקה, המגע, האינטימיות או החברות שתמיד חלמנו עליה.
חשוב להבין: מה שאמרתי עכשיו אינו האמת. הרי זאת גם אמת שאנחנו כל הזמן מגיבים. זאת גם אמת שאין לנו שום שליטה על מה שמתרחש…
אתם יכולים לבחור באיזו אמת אתם רוצים להאמין. ועל פי איזו אמת אתם רוצים לחיות. ולפי מה שתבחרו חייכם יתנהלו. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נייד: 058-4355744, דוא”ל: [email protected]