עצים מחובקיםהתכנית להכשרת מטפלים זוגיים ומשפחתיים בטיפול מבוסס ראויות ומובחנות

הרצליה: ימי רביעי, מהשעה 9.30 עד 14.00. התחלה ב 6.10

 • אם גם אתם כבר הבנתם שאמפטיה והכלה אינם כלים מספיקים לבנייה של טיפול אפקטיבי, מעמיק ועם השפעות לטווח ארוך
 • אם גם אתם כבר הבנתם שטיפול יעיל באמת אינו יכול להתרחש אם המטופל לא עבר טלטלה משמעותית בתפיסת העולם שלו ובחוויית חייו
 • אם אינכם רואים את עצמכם יושבים בחדר ומהנהנים למטופל, ואתם מעוניינים בטיפול אקטיבי, יצירתי ופורץ דרך
 • אם גם אתם רוצים ללמוד טיפול מצוות מרצים שאינו מפחד לשבור מוסכמות, שמטפל בגישות פרובוקטיביות, אמיצות ועם זאת מעמיקות

התכנית להכשרת מטפלים זוגיים ומשפחתיים בגישה מבוססת מובחנות וראויות, היא עבורכם:

 

ט.מ.ר (טיפול מבוסס ראויות) שם דגש מרכזי על כיבוד האוטונומיה והאותנטיות של המטופלים. מובחנות וראויות הם המושגים המרכזיים בגישה שתלמד בתכנית זו:

הנחות יסוד:

 1. אנשים הם חזקים הרבה יותר מאשר הם מאמינים ומאשר רוב הגישות המקובלות מאמינות. "הפגיעות" ו"השבירות" שמטפלים וגישות מסוימות מיחסים למטופלים היא מוגזמת.
 2. בעיות ותסמינים אינם בהכרח התוצאה של "חסכים" מהילדות, כלומר הם אינם תוצאה של מה שהיה חסר. בעיות ותסמינים הם התוצאה של מה שמתרחש בהווה של המטופל, לא פחות ממה שהתרחש בעברו.
 3. התרומה של העבר לבעיות ותסמינים אינה רק במה שהיה חסר, אלא במה שכן היה. לעיתים האהבה שהורינו נתנו לה מחבלת בנו הרבה יותר מהאהבה שלא קיבלנו.
 4. תסמינים, מחלות פיזיות וקשיים נפשיים אינם הבעיה. הם פתרון. תסמינים פיזיים ונפשיים הם הכלים שהאדם מצא כדי להתמודד עם מצבי חיים מורכבים. קיומם מעיד על חוזק ולא על חולשה (וחוזק הוא לרוב הפוך מעוצמה אמיתית).
 5. אנשים אינם רק "סובלים" מהתסמינים שלהם, הם לעיתים גם נהנים ומשתמשים בתסמינים כדי לתמרן אחרים. כדי לעזור למטופל להשתחרר מהם, המטפל חייב לראות את התסמין או הבעיה בהקשר הרחב יותר שבו הם משרתים את המטופל.

הנחות בטיפול משפחתי ובהדרכת הורים:

 1. ילדים זקוקים להורים נוכחים שמבטאים את הצרכים והרצונות שלהם באופן ברור
 2. ילדים זקוקים להורה שיוכלו לצעוד בעקבותיו ושיהווה השראה עבורם
 3. ילדים זקוקים שיקשיבו ויראו אותם, אך לא פחות מכך, הם זקוקים גם להקשיב ולראות את האחר.
 4. רבות מהבעיות, הקשיים והסימפטומים שילדים מפתחים אינם נובעים מחוסר אהבה, הקשבה והכלה של הוריהם. להפך. הם נובעים מעודף של אלו, ומחוסר ציפייה מהילד לפתח יכולות ומיומנויות
 5. מקור מרכזי נוסף של התפתחות של סימפטומים וקשיים אצל ילדים נובע מכך שהורים (במודע ושלא במודע) משתמשים בילדים, מתמרנים ומנצלים אותם, כדי לספק את צרכיהם הנפשיים של ההורים.

הנחות בטיפול זוגי:

 1. "ילדים פנימיים" אינם מספיקים כדי לקיים זוגיות ארוכת טווח מספקת ואוהבת. כדי לשרוד ולהתפתח בתוך זוגיות ארוכת טווח, השותפים חייבים להצמיח את "המבוגר הפנימי" בתוכם, קרי את היכולות לבחור, לקחת אחריות, להרגיע את עצמנו, ולהסכים ללמוד מתוך קושי.
 2. וויתורים, פשרות, הכלה והקשבה הם כלים חשובים בזוגיות, אך רק במידה. היכולת לעמוד על שלנו, להיות נאמנים לערכים ולרצונות שלנו, חוסר פחד מקונפליקט והיכולת להרגיע את עצמנו, ללא צורך באחר, הן איכויות חשובות אף יותר.
 3. זוגיות אינטימית ומלאת תשוקה לאורך זמן יכולה להתקיים רק כאשר בני הזוג מכבדים האחד את האוטונומיה של השני ותומכים באחר להיות נאמן לעצמו, לרצונותיו וערכיו.

הצטרפו לתכנית לימודים תלת שנתית שתכשיר אתכם להיות מטפלים זוגיים ומשפחתיים אפקטיביים, יצירתיים ופורצי דרך.

בואו ללמוד מצוות מרצים שעוסק בטיפול באופן יומיומי, צוות מרצים/מטפלים מנוסים שלא מפסיקים ללמוד וללמד. צוות מרצים שחי את מה שהוא מטיף.

התכנית עונה על כל דרישות ההסמכה של האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי ולמעשה מעניקה לכם הרבה יותר שעות לימוד והכשרה מהנדרש. פשוט כיוון שאיננו מוכנים לוותר על שום מרכיב מהותי בהכשרה שלנו. התכנית הקודמת החלקית שלנו קיבלה הכרה מהאגודה לטיפול משפחתי וזוגי, וכעת אנו נמצאים בתהליך הכרה לתכנית המלאה.

קורסים:

שנה א: 

שם הקורס

מנחה

דרישות האגודה

מהות ואישיות – קורס בסיס

אמתי מגד

תוספת שלנו, לא נדרש

הגישה המערכתית

אלישע אזר

מודלים תיאורטיים 1

גישות חווייתיות בטיפול משפחתי

ד"ר עשהאל רומנלי

שיטות התערבות 1

טיפול זוגי מבוסס מובחנות

אמתי מגד

מודלים תיאורטיים 2

הגישה ההקשרית במעגל חיי המשפחה

ד"ר עופרה שחם

מעגל חיי המשפחה

פסיכותרפיה מבוססת ראויות

אמתי מגד

מיומנויות 1

מיניות

אלישע אזר

בעיות מיניות במשפחה

קורסים שנה ב':

שם הקורסמנחהדרישות האגודה
מודלים משולשיםאמתי מגדבעיות תפקוד של הפרט במשפחה
גישות חווייתיות בטיפול משפחתי 2ד"ר עשהאל רומנלישיטות התערבות משפחתי 2
גישות חווייתיות בטיפול זוגיד"ר עשהאל רומנלישיטות התערבות זוגי 1
טיפול משפחתי בנוכחות ילדיםמיכל שוחטמיומנויות בטיפול בנוכחות ילדים
מיינד מאפינג ומניפולציותאמתי מגדשיטות התערבות זוגי 2
שאילת שאלות בסיסיאמתי מגדמיומנויות 2
מיניות מתקדםאמתי ומרצים אורחיםתוספת שלנו, לא נדרש

קורסים שנה ג':

שם הקורסמנחהדרישות האגודה
דיני משפחהעו"ד מיכל מוזסדיני משפחה
אינטנסיב אתיקה 10 שעות אתיקה
הדרכת הורים בגישת אייכהנתן מגדתוספת שלנו, לא נדרש
שאילת שאלות מתקדמיםאמתי מגדתוספת שלנו, לא נדרש
מיפוי מיינד טראומטיאמתי מגדתוספת שלנו, לא נדרש

בנוסף לכך התכנית כוללת, בתשלום נוסף:

 1. שתי קבוצות של הדרכה קבוצתית 32 שעות כל אחת, בשנה ב' וג'. 8 מפגשים בני 4 שעות מלאות. אחת לחודש. 64 שעות הדרכה קבוצתית, בהתאם לדרישות האגודה הישראלית לטיפול משפחתי וזוגי.
 2. הדרכה חיה מאחורי מראה: שתי סטים של הדרכה חיה, 15 מפגשים בכל שנה, 30 מפגשים בסך הכל, של הדרכה אישית מאחורי מראה של זוג או משפחה, בתוך החדר. ההדרכה נעשית מאחורי מראה חד כיוונית או בעזרת טלויזיה במעגל סגור. למודרך ישנה אוזנייה והמדריך מדריך אותו דרכה. בחדר השני יושבת קבוצת התלמידים וצופה במתרחש. לקראת סוף המפגש, הקבוצה נכנסת ונותנת פידבק לזוג או למשפחה

מחירים:

שנה א' תיאורטי : 13000 ש"ח

שנה ב' תיאורטי: 13000 ש"ח

שנה ג' תיאורטי: 7000 ש"ח

קבוצת הדרכה שנה ב' או ג': 8 מפגשים בני 4 שעות כל אחד (32 שעות מלאות) 3500 ש"ח.

קבוצת הדרכה שנה ג' או ד': 8 מפגשים בני 4 שעות כל אחד (32 שעות מלאות) 3500 ש"ח.

הדרכה חיה 1 – 15 מפגשים הכוללים שעת הדרכה חיה ושעת הדרכה מדווחת: 5500 ש"ח

הדרכה חיה 2 – 15 מפגשים הכוללים שעת הדרכה חיה ושעת הדרכה מדווחת: 5500 ש"ח.

מחיר לתכנית כולה: 51000 ש"ח

ניתן לרכוש גם קורסים בודדים ב 2000 ש"ח לקורס בן 22.5 שעות מלאות.

מרצי התכנית:

מרצי התכנית:

אמתי מגד (MFT)

ראש התכנית להכשרת מטפלים זוגיים ומשפחתיים במכללת תל חי. מייסד ומנהל בית ספר "מגד". עובד סוציאלי בהכשרתו, מטפל ומדריך משפחתי ומספר סיפורים מרפאים. תלמידו לחיים ולרוח של אמנון בן צבי ז"ל ושל כמה מחלוצי הטיפול המשפחתי בארה"ב ובארץ, ביניהם: איוון בוסזורמני נאג', הארי אפונטה, ד"ר סוזנה בולריץ, ד"ר דניאל גוטליב, יהודית גרינבאום וד"ר דויד סנרש.
מגד, מרצה, מנחה ומדריך וותיק בבית הספר לעבודה סוציאלית, בתוכנית ללימודי דרמה תרפיה, בתוכנית להכשרת מטפלים משפחתיים במכללת תל-חי, וב"בראשית" מרכז להכשרת מטפלים משפחתיים.
מחבר 5 ספרים לקהל הרחב ואנשי מקצוע. שני האחרונים: "טיפול זוגי מבוסס מובחנות" ו"להיות ראוי" על מה שמאפשר ומה שמחבל ביכולת שלנו לחיות חיים אותנטיים, יצירתיים, מובחנים וראויים. מפתח קלפי "פיות ומכשפות".

ד"ר עופרה שחם

PhD, LMFT מרצה באוניברסיטת תל-אביב, מטפלת משפחתית ומדריכה מוסמכת בקליניקה פרטית בתל אביב, עם ניסיון מקצועי של למעלה מ-30 שנה. חברה קלינית באגודה לטיפול משפחתי בישראל ובארצות הברית (AAMFT).

עופרה מיישמת את הפילוסופיה והעקרונות של הטיפול ההקשרי (Contextual Therapy) לאחר שהיו לה הזכות והכבוד ללמוד ולתרגל את הגישה ממייסדה של הגישה, איבן בוזורמני-נאז', שאף הדריך אותה בעבודתה הקלינית המוקדמת בפילדלפיה, והנחה את התיזה שלה.

בעבודתה עם מטופלים ומודרכים, משלבת עופרה את ניסיונה המקצועי והשכלתה, עם הזרמים העדכניים של הטיפול במאה ה-21.

ד"ר עשהאל רומנלי

M.S.W – עו"ס קליני התמחות בטיפול בילד ובנוער, אוניברסיטת חיפה. מטפל ומדריך זוגי ומשפחתי מוסמך ע”י האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי. PhD בעבודה סוציאלית, אוניברסיטה העברית בירושלים – מחקר אודות השפעת הכשרת מטפלים בכישורי אילתור. בוגר לימודי תעודה בפסיכודרמה, מכון "הקול קורה" ירושלים. לשעבר ראש צוות טיפול משפחתי במרפאה ציבורית בירושלים. מאמן ומנחה NLP מוסמך, מטעם NLP University, Santa Cruz, USA. ניסיון עשיר בהדרכה וטיפול בבני נוער במסגרות שונות.

מרצה ומנחה בתחומי טיפול ותקשורת בין אישית בארץ ובעולם. קליניקה בכפר סבא ובירושלים.

אלישע אזר (MSW)

מדריך ומטפל זוגי ומשפחתי מוסמך, מדריך ומטפל מיני מוסמך, מנהל שותף מרכז רותם – המרכז הישראלי לטיפול מיני, ראש תוכנית רותם לטיפול זוגי, משפחתי ומיני בירושלים.

בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית (אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית).

לאחר מספר שנים של עבודה כעו"ס במסגרת שירותי בריאות הנפש ובמחלקה לשירותים חברתיים התמחה בפסיכותרפיה זוגית ומשפחתית במכון שינוי ובטיפול מיני באוניברסיטת בר אילן והוכר כמטפל מוסמך מטעם האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם) והאגודה לטיפול משפחתי וזוגי. בהמשך טיפל והדריך במרכזים טיפוליים שונים וכיום, בנוסף לעבודתו במרכז רותם, הוא מנהל קליני של המרכז לטיפול במשפחה "מפגש".

הרצה בתוכנית לתואר שני בביה"ס לעו"ס באוניברסיטת אריאל, פיתח וריכז את תוכנית ההכשרה למחנכים למיניות בריאה במכון באר והינו חלק מצוות המנחים הקבוע של מספר תוכניות הכשרה בתחום.

מיכל שוחט (MA)

תואר ראשון בעו"ס מאוניברסיטת חיפה. תואר שני מ. University of Toronto מטפלת ומדריכה מוסמכת בטיפול זוגי ומשפחתי. מדריכה מטפלים וצוותים מקצועיים. ניהלה תבנית התערבות לילדים בסיכון ומשפחותיהם בטורונטו קנדה. עובדת בתחנה לטיפול משפחתי מיטב במועצה האזורית מנשה. מטפלת בקליניקה פרטית.

עו"ד מיכל מוזס

עו"ד מיכל מוזס מייסדת משרד מיכל מוזס ושות' הפועל משנת 1996.התמחות בתחום דיני המשפחה והניכור ההורי.  המשרד מדורג בין המשרדים המובילים בדיני משפחה,. עו"ד מיכל מוזס חברה בועדת ניכור הורי וסרבנות קשר של לשכת עורכי הדין ופעילה מוכרת בתחום. מרצה וכותבת מאמרים בתחום דיני המשפחה.