עצים מחובקיםקורס שנתי בהרצליה

26 מפגשים שבועיים בני 4.5 שעות. סה"כ 117 שעות מלאות – 156 שעות אקדמיות.

הרצליה: ימי רביעי, מהשעה 9.30 עד 14.00. מתחילים ב 28.10.2020. 26. מסיימים ביוני 2021

חלקו הגדול של הקורס מוכר לצורך הסמכה כמטפל משפחתי וזוגי, על ידי האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. ההסמכה מוכרת רק לבעלי תואר שני טיפולי.

ההשתלמויות מיועדות למטפלים זוגיים ומשפחתיים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, יועצים חינוכיי ומטפלים באומנות. מאמנים זוגיים ומטפלים אלטרנטיביים וותיקים העובדים או מעוניינים לעבוד עם זוגות מוזמנים לפנות גם, אך קבלתם מותנית בראיון ובהתאמה.

ההשתלמות פתוחה רק למטפלים שעברו את המודולה הראשונה של טיפול זוגי מבוסס מובחנות (28 שעות אקדמאיות). גללו מעט למטה בשביל התוכן

מי שלא עבר את המודולה הראשונה יכול לרכוש את הקורס האינטרנטי ויצפה בו לפני תחילת הקורס השנתי.

כאן ניתן לרכוש את המודולה הבסיסית כקורס אינטרנטי. 

מחיר הקורס האינטרנטי, הבסיסי, הוא 800 ש"ח. הקורס בן 11 שעות מלאות, והוא כולל את כל קטעי הקורס הבסיסי המלא, פרט להפסקות וקטעים של שאילת שאלות שלא התאימו.

כאן ניתן לרכוש את הקורס השנתי בהרצליה

טיפול זוגי מבוסס מובחנות וראויות בנוי על הנחות יסוד ייחודיות ולעיתים הפוכות מגישות הטיפול הזוגי המקובלות:

הוא מניח, מצד אחד, שקונפליקטים, מתח וריחוק הם חלק טבעי והכרחי בהתפתחות של יחסים ארוכי טווח ומצד שני, שאינטימיות ותשוקה לא יוכלו להשתמר לאורך זמן ללא בגרות נפשית אצל שני בני הזוג.

הוא גם מניח שמה שמביא בני זוג לשחיקה והתרחקות, חוסר באינטימיות ואובדן התשוקה, היא הציפייה ההדדית שלהם להכלה ולוויסות הדדי של רגשות. ציפייה זו מביאה את בני הזוג לתלות ואינה מאפשרת התפתחות, צמיחה ובגרות.

טיפול זוגי מבוסס מובחנות וראויות מזמין את בני הזוג לקחת אחריות מלאה על חייהם, להשתמש בכישורי החשיבה שלהם לשם התמודדות עם קשיים, להתעקש על אותנטיות ביחסים, הגשמה עצמית מלאה, וויסות עצמי של רגשות וויתור על מניפולציות ומשחקי כוח.

אמתי מגד (MFT) הוא מטפל ומדריך מוסמך בטיפול משפחתי וזוגי. מרצה בחוג לעבודה סוציאלית וראש התוכנית להכשרת מטפלים משפחתיים וזוגיים, במכללה האקדמית תל חי, ובמרכז "בראשית" להכשרת מטפלים משפחתיים. מנהל את בית הספר "מגד" לפסיכותרפיה מבוססת מובחנות וראויות. מחבר הספרים "פיות ומכשפות", "משפחה כן בוחרים" "דהרמה תרפיה", "טיפול זוגי מבוסס מובחנות" ו"להיות ראוי".

בהשתלמות זו יצר אמתי מגד אינטגרציה ייחודית ומעשית בין עבודותיהם של מספר תיאורטיקנים, מטפלים ומורים דגולים (מורי בואן, איבן בוסזורמני נאז', דויד סנרש, קארל תום וג'ורג' איבנוביץ' גורדייף) לבין ניסיונו רב השנים וחשיבתו שלו, ליצירה של גישה טיפולית ממוקדת, יצירתית ומעמתת היוצרת פריצות דרך משמעותיות אצל בני הזוג במהירות וביעילות.

ההשתלמויות גדושות בכיווני חשיבה חדשים ובכלים פרקטיים שישמשו את המטפל בעבודתו עם זוגות.

נושאים שנעסוק בהם:

 1. ראייה מערכתית – על פי גרגורי בייטסון
 2. אינטימיות ותשוקה ביחסים ארוכי טווח
 3. ראויות ואשמה ביחסים זוגיים
 4. כיצד לצאת ממשולשים?
 5. בגידות, רומנים, יחסים פתוחים ופוליאמוריה
 6. בעיות בתפקוד מיני
 7. מניפולציות ומיינד מאפינג
 8. שאילת שאלות מסוגים שונים: מעגליות, רפלקטיביות ומעמתות

ההשתלמויות הן פרקטיות ונותנות כלים מעשיים, מידיים, עבור המטפל הזוגי. הן מורכבות מחלקים תיאורטיים, תרגול בזוגות ובשלשות, הצגת מקרים, הדרכה, קטעי סרטים וחומר קריאה.

מחיר: 8900 ש"ח לשנה. לנרשמים עד ל15 ליולי 2019 8000 ש"ח בלבד.

להרשמה

בהרצליה: ההשתלמות תתקיים בימי רביעי מהשעה 9.30 עד 14.00 ברחוב פנחס רוזן 8 בהרצליה.

לפרטים והרשמה, פנו בבקשה לרונית חיימוב, מנהלת המרכז לטיפול בחרדות, טראומה ומחלות כרוניות. רונית מארגנת את הקורס והוא נמצא תחת המטרייה של המרכז שלה "הדרך של רונית". טלפון: 0523634674

ההרשמה דרך "הדרך של רונית" כאן

טיפול זוגי מבוסס מובחנות – קורס אינטרנטי בסיסי

קורס בן 11 שעות מלאות. הקורס מכיל הרצאות מצולמות, מצגות, סשנים של שאלות ותשובות, צפייה במשתתפים מתאמנים ומתרגלים טכניקות, צפייה בסרט טיפולי באורך מלא של שעה וארבעים, פלוס הסברים של המטפל, אמתי מגד, על מה הוא עושה בכל התערבות, צפייה בסרטונים קצרים וצפייה בהדרכה שלמה על מקרה.

הנושאים בהן הקורס עוסק:

 • הבנה מעמיקה של מושג המובחנות
 • הצגת ההבדלים העקרוניים בין טיפול מבוסס מובחנות לטיפול מבוסס התקשרות
 • מרכיבי המובחנות – כיצד לזהות אותם
 • דרכים וטכניקות כיצד לעודד מובחנות אצל המטופלים
 • תחושת עצמי משוקפת ותחושת עצמי איתנה
 • כיצד בונים תחושת עצמי איתנה: שאלות וטכניקות עבודה
 • תרגול מיומנויות בטיפול זוגי מבוסס מובחנות
 • צפייה בסרט בן שעה וחצי של טיפול זוגי, שנעשה על ידי אמתי מגד
 • הצגת מקרים והדרכה

הנה תקצירים של מספר נושאים שנעסוק בהם בקורס השנתי:

הבסיס הפילוסופי של הטיפול המשפחתי: גרגורי בייטסון, מטורנה וורלה

בסדנא זו נכיר את עבודתו של האנתרופולוג גרגורי בייטסון ושל הביולוגים מטורנה וורלה, שהשפיעו יותר מכל על חשיבתם של המטפלים המשפחתיים הראשונים, היילי, ווטסלאוויק,מינושין, מדאנס, קארל תום וקבוצת מילאנו. דרך בייטסון, מטורנה וורלה, הכירו מטפלים אלה את החשיבה המערכתית-קיברנטית, ומתוך תפיסה זו הם פיתחו את גישותיהם הטיפוליות. בייטסון וחבורתו הכירו לעולם מושגים שהיום שגורים בפי כל, כמו שפת גוף ומסרים כפולים, והיו הראשונים לפתח הבנה לגבי הדינאמיקה המשפחתית במשפחות של סכיזופרנים. מטורנה וורלה עזרו למטפלים להבין מהי קיברנטיקה מדרגה שנייה, כלומר היכולת לראות גם אותנו, המטפלים, כחלק מהמערכת הנוצרת עם המטופלים.מקצוע של בונה גשרים כניסיון לגשר בין שתי משפחות מוצא. או על עיסוק באלגברה כניסיון להבין "נעלם" (דודה שאף אחד אינו מדבר עליה) במשוואה משפחתית. 

אינטימיות ותשוקה ביחסים ארוכי טווח:

אינטימיות והיחשפות עמוקה, כמו גם תשוקה, מהווים איום על אנשים עם מובחנות לא גבוהה. אנשים אלה, כלומר כולנו, אינם יכולים שלא לחשוש מהיבלעות באחר ומקושי לעמוד מול ההשפעה שלו. ככל שרמת המובחנות בין בני הזוג גדלה, כך גם גדלה היכולת שלהם לטפח אינטימיות רגשית ותשוקה עמוקה בו זמנית. בהשתלמות נעסוק בכל מה שמחבל ביכולת של בני זוג לטפח אינטימיות ותשוקה לאורך זמן ובאופנים שבהם ניתן לטפח מובחנות ובכל להגדיל את עומק התשוקה והאינטימיות האפשריים. יינתנו כלים פרקטיים לעבודה עם שני בני הזוג.

כיצד לצאת ממשולשים?

כשבני זוג אינם מתמודדים עם המתח הזוגי המובנה בתוך יחסים ארוכי טווח, הם פונים תמיד לצד שלישי. הם משלשים את ילדיהם, את המשפחה המורחבת, מאהבים ומאהבות, לתוך המאבק הזוגי ובכך מפחיתים את המתח ביניהם, אך הופכים אותו לכרוני. גם המטפל הזוגי הופך להיות צלע בתוך המשולש, אם לא יבחין בכך ויצליח להישאר במרכז של עצמו. כיצד מסייעים לבני זוג לשחרר אחרים ממשולשים? כיצד מסייעים לבני זוג לצאת ממשולשים שאחרים הכניסו אותם אליהם? כיצד המטפל יכול ללמוד להימלט מהשילוש שבני הזוג ינסו לעשות לו?

האומנות של שאילת שאלות: שאלות מעגליות, רפלקטיביות ומעמתות:

שאלות טובות אינן רק אוספות מידע, הן גם יוצרות מידע, משנות תפיסות ומבנות מחדש את המציאות. בקורס זה נלמד את האומנות של העלאת השערות ובניית שאלות היוצרות שינוי אצל המטופל, הזוג או המשפחה. הקורס כולל היכרות עם סוגים רבים ושונים של שאלות, למידה של העקרונות ואימון בזוגות, תוך כדי הדרכה, בשימוש מדויק ויעיל בשאלות מתערבות.

הטיפול בבגידות בגישה מבוססת מובחנות:

טיפול זוגי מבוסס מובחנות מבחין בכך שבני זוג ברמת מובחנות לא גבוהה מתמרנים האחד את תחושת העצמי של השני בעזרת קיומם של רומנים מחוץ לנישואין. כאשר בני הזוג מעלים את רמת המובחנות שלהם, ה"בוגד" אינו יכול יותר לתמרן את תחושת העצמי המשוקפת של "הנבגד" כיוון שהנבגד אינו מנוהל יותר מהמחוות, המילים או המעשים של בן או בת זוגו. הטיפול בבני זוג מתוך גישה מבוססת מובחנות מקצר באופן חד את חווית הפגיעה והטראומה אצל הנבגד ופונה מיידית לבנייה של מערכת יחסים בוגרת יותר בין בני הזוג. ההשתלמות תציג מספר התערבויות פרובוקטיביות היוצרות, מתחילת המפגשים, אווירה של רצינות, בגרות ואחריות המובילה להתקדמות והתפתחות מהירים יותר של שני בני הזוג לאחר גילוי הרומן.

מניפולציות, שקרים ועונשים ביחסים זוגיים:

לעיתים, מתוך רצון לחבק ולהכיל את קשייהם של המטופלים שלנו, אנו מתעלמים מהיכולת ומהבחירה שלהם להתעלל אחד בשני, וגם בנו המטפלים. בני זוג משתמשים במניפולציות, שקרים ועונשים, הרבה יותר משרוב אנשי המקצוע מוכנים להודות. היכולת של בני זוג לקרא האחד את המיינד של האחר היא עצומה, ורבים מהם עושים שימוש נרחב ביכולת זו כדי להכאיב ולפגוע.

כאשר המטפל הזוגי נעשה ער לכל אלה ומגיב להם במהירות ובחדות, הפגישה הטיפולית תופסת תפנית חדה. המפגש הטיפולי הופך מסוכן יותר, בטוח פחות, ועם זאת, מהיר וממוקד הרבה יותר.

המטרה העיקרית של הסדנה היא להפוך את המטפל למיומן בזיהוי מהיר של מאבקי הכוח והכלים שבני הזוג משתמשים בהם ביחסיהם. מטפלים שעברו את הסדנה דיווחו שהם החלו להשתמש במיומנות שנרכשה בהצלחה מיד בתום הסדנה ושהטיפולים שלהם הפכו אפקטיביים יותר וגם מהנים יותר. 

ראויות ואשמה ביחסים זוגיים: 

טיפול זוגי מבוסס מובחנות וראויות אינו נטול ערכים ושיפוט. להפך! גישה זו מבחינה בכך שעמוד שדרה מוסרי הוא אבן יסוד ביכולת של בני זוג ליהנות באמת מכל השפע שזוגיות ארוכת טווח יכולה להציע להם. כיצד דוחפים בני זוג לקחת אחריות על עצמם, לשחרר את האשמה המדומה שלהם ולהתבונן בכנות באשמתם האמיתית? אילו שאלות והתערבויות דוחפות בני זוג לפתח יושרה שמתוכה יוכלו לחוש זכאים וראויים לחגוג את הגבריות, הנשיות, החושניות והתשוקה שלהם?

המלצות:

הלימודים אצל אמיתי היו בשבילי אחת החוויות העוצמתיות ברמה אישית ומקצועית. למזלי הרב מכון מגד היה המקום הראשון שבו למדתי טיפול זוגי, כדי להפתח לידע המרענן הזה לא הייתי צריכה לוותר על ידע קודם (שלא נאמר מיושן…) באתי עם ראש נקי ופתוח וזכיתי לקבל את כל הידע הכי טהור שלדעתי ניתן לגלות על טיפול ובעיקר טיפול זוגי. מקום נטול אגו, אוהב ובא מתוך שליחות לצד מקום מעמת, מקדם, מנער ומביא לתוצאות. פשוט אמיתי- דוגרי, ממש..

אני מרגישה שזכיתי בידע כזה שמתאים לעידן שלנו! כזה שמביא לשינוי פנימי, מביא אנשים לקחת אחריות ולא להמשיך ולהיות קורבנות, מיואשים או חסרי תשוקה! ידע שיכול לעשות שינוי עמוק בתפיסת הזוגיות והחיים בכלל!

אני אסירת תודה שהתמזל מזלי וזכיתי להישמע לקול הפנימי שלי ולא לשיווק אגרסיבי. גם כמטפלת אני לא רוצה לעשות שיווק, רק התכווננות, רוצה שיגיע אליי רק מי שבאמת רוצה לעשות תהליך, לכן אני מתחברת לאמתי. רק מי שרוצה שפע של אמת ותהליך יזכה בידע שכזה.

ברגע שאני יודעת את החומר הזה כבר לא תשתנה התפיסה שלי. זה לא עוד כלי, זה תובנות שיורדות ונשארות לנצח. כך קורה גם בטיפול שאמתי מלמד.

המון תודה,

אפרת קלוש. מטפלת ברפואה סינית. מתמחה בעבודה עם בעיות פריון

לשאלות נוספות – ניתן לפנות אל אמתי מגד: 0544355744